Bleaching – Diş Beyazlatma

Dişler zamanla ve farklı nedenlerle renk değiştirebilir. Diş fırçalama gibi sıradan bakım işlemleri ile giderilemeyen bu tür renk değişikliklerinin çoğu diş hekiminiz tarafından giderilebilir. Diş taşları ve dişler üzerindeki eklentilerin temizlenmesinin ardından diş yüzeyindeki mine tabakasına uygulanan özel kimyasal ajanlar ve yüksek etkili ışık cihazlar yardımıyla dişler normal renginden 2-3 tona kadar açılabilir. İngilizce karşılığı “Ağartma” olan diş beyazlatmada beyazlatma oranı, dişlerin tedavi öncesindeki rengine, uygulamanın süresine, tekrarına ve dişin yapısına göre değişiklik gösterir. Son zamanlarda ülkemizde de yaygınlaşarak marketlerden veya internet üzerinden temin edilen kimyasal beyazlatıcılar beklenen etkiyi göstermek bir kenara dursun Diş hekimi kontrolünde uygulanmadığı için diş ve dişeti dokularında yanıklara ve geri dönüşü olmayan hasarlara sebep olur. Bu konuyla ilgili kendi diş hekiminiz size gerekli bilgiyi verecektir.

Diş beyazlatma dişlerin var olan rengini açmaya ve lekelerin ve renk değişikliğinin giderilmesine yardımcı olur. Diş beyazlatma en popüler kozmetik dental işlemler arasında yer almaktadır. Beyazlatma bir defalık uygulanan bir işlem değildir. Daha parlak ve beyaz rengi korumak için zaman zaman tekrar edilmesi gerekebilmektedir.

40 Dakikada Diş Beyazlatma

Beyazlatma prosedürü kısa bir hazırlık ile başlar – diş hekimi hastanın dudaklarını ve diş etlerini nazikçe koruyucu bir polimer kaplama ile izole eder ve sonra beyazlatıcı jel kullanılır.  Belirli bir spektrumdaki mavi işının etkisi altındaki jelden hidrojen peroksitin aktif oksijeni diş dokusundaki kanalların temizlenmesini sağlar. Oksijen, mine ve dentinin derin katmanlarına nüfuz eder ve bunlara çok dirençli pigmentleri bile ayırır.

Beyazlatıcı jeli diş doktoru her 20 dakikada bir iki kez değişir. Buna göre, doğrudan ağartma işlemi 40 dk. sürer. 

Diş Beyazlatma Süresi

Prosedürden sonra en az 5  gün boyunca “şeffaf” bir diyet yapılır. Bununla birlikte, renklendirici pigmentli ürünlerden uzak durmak gereklidir. Tabii ki sigara içmek de yaptırımlara tabidir. 

Eskişehir, Estetik Diş Hekimi, Gülüş Tasarımı, Gülüş Estetiği, Yaprak Poselen, Lamina Porselen, Diş Beyazlatma